Pentru a descarca referate trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)
Primul ajutor in degeraturi
Descrierea degerăturii
Leziunile provocate de frig se aseamănă până la un anumit punct cu leziunile existente în arsuri.
Accidentul, întâlnit frecvent în război, se întâlneşte şi în timp de pace la excursionişti pe munte, la oameni în stare de ebrietate, căzuţi iarna pe stradă, etc.
Cele mai expuse la frig sunt segmentele descoperite ale corpului: urechile, nasul, mâinile. Picioarele îngheaţă şi ele destul de des pentru că în timpul iernii au cel mai prelungit contact cu zăpada dar şi pentru că oamenii folosesc uneori o încălţăminte incomodă care le strânge picioarele, împiedicând circulaţia normală a sângelui.
La început, bolnavul simte în segmentele pe cale de congelare o greutate nefirească, înţepături, amorţeală, furnicături. Privite, tegumentele sunt palide. Treptat, toate aceste fenomene dispar, apărând în schimb anestezia regiunii, pierderea completă a sensibilităţii, tegumentele devin livide. După câteva ore de la accident, apar la locul degerăturii, leziuni asemănătoare arsurilor: tegumentul se înroşeşte şi se umflă, devine excesiv de dureros, apar băşici (flictene), cu conţinut lichid. Când expunerea la frig este prelungită, circulaţia sanguină se opreşte complet, principalele vase sanguine se astupă cu cheaguri. Apare gangrena extremităţii degerate, care necesită amputaţia chirurgicală.
Primul ajutor
Primul ajutor constă din încălzirea treptată a întregului corp şi din luarea unor şi din luarea unor măsuri menite să accelereze circulaţia sângelui în segmentul degerat:
încălzirea treptată se face întâi acoperind bine victima în pături groase şi apoi introducând-o în camere care se încălzesc foarte încet, astfel încât numai după 3-4 ore să ajungă la temperatura de 20º;
regiunea degerată se frecţionează blând în acest timp, cu alcool;
bolnavului i se dau să bea cantităţi mici de băuturi alcoolice tari şi lichide din ce în ce mai calde (ceaiuri, supe) .
În cazul în care „reîncălzirea” se face prea brutal bolnavul intră într-o stare de şoc manifestat prin frison, crampe musculare, somnolenţă până la leşin, putând să decedeze după câteva ore.
Pentru a descarca referate trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)
0 comentarii
Adauga comentariu
Pentru a adauga comentarii trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)