Pentru a descarca referate trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)
Regimul politic in Romania
Cedările teritoriale din vara anului 1940, haosul intern şi criza economică, presiunea exercitată de legioneri au determinat transformări radicale în regimul politic al României. În scopul ieşirii din criză, Carol al II-lea iniţiază formarea unui nou guvern în frunte cu generalul Ion Antonescu, acordîndu-i împuterniciri dictatoriale. Nu trecură nici 24 de ore de la numirea în funcţie şi I. Antonescu l-a impus pe rege să abdice de la tron (6 septembrie) şi apoi să părăsească ţara.
Ajuns la cîrma statului român, generalul I. Antonescu a încercat să colaboreze cu partidele „istorice”, dar atît ţărăniştii cît şi liberalii, fideli principiilor democratice, au refuzat să se asocieze unui regim de dictatură. În aceste condiţii I. Antonescu a adus la guvern Legiunea, declarînd România „stat naţional-legionar”. Horia Sima, conducătorul legionarilor, a devenit viceprim-ministru, iar majoritatea funcţiilor în guvern au ocupat-o adepţii săi.
Alianţa dintre legionari şi I. Antonescu nu putea fi de lungă durată. Principiile şi metodele de guvernare pe care le promovau erau diferite. Grave erau contradicţiile în plan economic şi administrativ. Relaţiile dintre I. Antonescu şi legionari s-au înrăutăţit brusc mai ales după asasinarea în noaptea de 26-27 noiembrie 1940 în închisoarea Jilava a 64 de deţinuţi (oameni politici, militari înalţi funcţionari de stat, printre care Gh. Argeşanu, fost prim-ministru, V. Iamandi, fost ministru de justiţie, generalul G. Marinescu, fost prefect al poliţiei capitalei). La 27 noiembrie este asasinat Virgil Madgearu, fost prim-ministru, economist de seamă. În aceiaşi zi, a fost ucis mişeleşte marele istoric Nicolae Iorga. Dezmăţul şi crimele luau proporţii tot mai mari. Politica legionarilor a trezit o largă nemulţumire în ţară. În aceste condiţii Ion Antonescu a întreprins un şir de măsuri împotriva legiunii. În conflictul dintre Antonescu şi Garda de Fier, Hitler a intervenit în favoarea primului. În scopul înlăturării lui I. Antonescu, la 21 ianuarie, legionarii în frunte cu Horia Sima au început o rebeliune. Au fost ocupate unele instituţii de stat, legionarii trecînd la devastări, jafuri şi crime. Ei au prezentat conducerii statului un şir de cerinţe, printre care formarea unui guvern alcătuit numai din legionari numiţi de Horia Sima. Ion Antonescu a întreprins măsuri hotărîte pentru a restabili ordinea, utilizînd în acest scop armata. În ziua de 22 ianuarie rebeliunea practic a fost înfrîntă. În scurt timp, la 27 ianuarie 1941 Ion Antonescu a format un guvern alcătuit în majoritate din militari, cu doar patru civili.
Pentru a descarca referate trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)
0 comentarii
Adauga comentariu
Pentru a adauga comentarii trebuie sa fii membru eCursuri.ro
Intra in contul tau sau inregistreaza-te GRATUIT (dreapta sus)